Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Night Nurse

The Night Nurse

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night the World Exploded

The Night the World Exploded

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Sect

Bloody Sect

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Horror of Party Beach

The Horror of Party Beach

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rana: The Legend of Shadow Lake

Rana: The Legend of Shadow Lake

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yeti: The Giant of the 20th Century

Yeti: The Giant of the 20th Century

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godmonster of Indian Flats

Godmonster of Indian Flats

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santo vs. the Killers from Other Worlds

Santo vs. the Killers from Other Worlds

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Unearthly

The Unearthly

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen Alive

Frozen Alive

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
The Sleep of Death

The Sleep of Death

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien from the Deep

Alien from the Deep

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ghost Walks

The Ghost Walks

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Good House

The Good House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pearl

Pearl

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Mandrake

Mandrake

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Satan's Slaves 2: Communion

Satan's Slaves 2: Communion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Morgan's Vengeance

Lady Morgan's Vengeance

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solace

Solace

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Werewolf Versus the Vampire Woman

The Werewolf Versus the Vampire Woman

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Wicked Little Things

Wicked Little Things

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deviation

Deviation

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lair

The Lair

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blancheville Monster

The Blancheville Monster

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Third Eye

The Third Eye

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher

The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher

1979
×
★★
Read the review Edit this entry