Sort by

drfulci has logged 169 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Fog Island

Fog Island

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
See No Evil

See No Evil

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
That Guy... Who Was in That Thing

That Guy... Who Was in That Thing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Came from Hollywood

It Came from Hollywood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brain

The Brain

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Stalkers

Blood Stalkers

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Alive!

It's Alive!

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Atomic Submarine

The Atomic Submarine

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Schizo

Schizo

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Comeback

The Comeback

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Mortal Sin

House of Mortal Sin

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cosmic Man

The Cosmic Man

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Quatermass Experiment

The Quatermass Experiment

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Monster That Challenged the World

The Monster That Challenged the World

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kiss Daddy Goodbye

Kiss Daddy Goodbye

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Invisible Invaders

Invisible Invaders

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Outpost: Black Sun

Outpost: Black Sun

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
From Hell It Came

From Hell It Came

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gog

Gog

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry