• Friday the 13th

    Friday the 13th

    This one did not get any better this time around. Decent kills here and there, but story-wise is just plain silly.

  • Chariots of Fire

    Chariots of Fire

    ★★★

    Never got around to seeing the whole film, even though we had this at the theater where I worked when it first came out. Still a great movie.

  • Nope

    Nope

    ★★½

    The more I thought about it, the more I liked it. I liked that it was very different in terms of an alien or UFO movie. I also liked that there were certain parts, at the time, that were damn creepy, and can totally understand the title.

  • X

    X

    ★★★★

    Still a great movie.

  • The Night Nurse

    The Night Nurse

    ★★½

    A little dry and slow but I actually liked it quite a bit.

  • The Night the World Exploded

    The Night the World Exploded

    ★★½

    Katzman produced, with Sears directing, how could it be bad. It's actually not, but very dated and more than a bit preachy. But for the time, I'm sure it got people thinking, especially kids.

  • Angel Heart

    Angel Heart

    ★★½

    I think I haven't seen this since it came out in the theater. Didn't care for it too much then. I liked it better now, but I still think my biggest issue with it is that I don't like Rourke. I do like the whole film noir sort of feel they went with though.

  • The Phantom of the Opera

    The Phantom of the Opera

    ★★★½

    Really enjoyed revisiting this. Love the score. While it shows the time it was made in, with the extra gore for the horror fans, I still think there are elements that are done really well. Don't get me wrong, the effects are great and I like the concept of the human mask. Still remains a favorite.

  • Black Adam

    Black Adam

    ★★½

    Not bad. No nothing about the character from the comics but it was entertaining.

  • Spasmo

    Spasmo

    ★★★

    Going to go with this being a first-time view because I remember nothing from the film. I loved the fact that you have no clue of what is going on until the very end. Lenzi does a great job keeping the real truth hidden until then, even though there are several times you THINK you know what might be going on, but you're never quite sure.

  • Bloody Sect

    Bloody Sect

    ★★

    Played much better with a crowd than the first time we watched it. Still bat-shit crazy and more than a few WTF moments. But fun.

  • The Horror of Party Beach

    The Horror of Party Beach

    ★★★

    This one never gets old seeing and seeing it with a crowd is even better. Some of the most entertaining creatures, especially the mutated, melting ones. Now if we could just edit out some of those song and dance numbers . . .