Sort by

cat has logged 66 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Megamind

Megamind

2010
×
Edit this entry  
23
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★
Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Promise

The Promise

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
Edit this entry  
11
Unsane

Unsane

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
½
Edit this entry  
11
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2002
×
★★
Edit this entry  
08
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★½
Edit this entry