Simon has logged 297 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rise

The Rise

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mindless

Mindless

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry