Sort by

scout has logged 322 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Switch

The Switch

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ambulance

Ambulance

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girlfriend's Day

Girlfriend's Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Taken

Taken

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry