Sort by

Evan has logged 564 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forward March Hare

Forward March Hare

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bewitched Bunny

Bewitched Bunny

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sounds of Science

The Sounds of Science

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intervalometer Experiments

Intervalometer Experiments

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fighting Back

Fighting Back

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Base

Home Base

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elves

Elves

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Telling

No Telling

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Psychopaths

Psychopaths

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry