Sort by

Evan has logged 70 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
29
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parents

Parents

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Church

The Church

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cube

Cube

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spiral

Spiral

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
STORYTWO

STORYTWO

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gerry

Gerry

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry