Sort by

Evan has logged 71 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Phantom of Regular Size

The Phantom of Regular Size

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mangler 2

The Mangler 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Maze

The Maze

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eisenstein in Guanajuato

Eisenstein in Guanajuato

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maniac 2: Mr. Robbie

Maniac 2: Mr. Robbie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yellow Room

Yellow Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Odilon Redon or The Eye Like a Strange Balloon Mounts Toward Infinity

Odilon Redon or The Eye Like a Strange Balloon Mounts Toward Infinity

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Keyhole

Keyhole

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Cannibal World

Last Cannibal World

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry