Sort by

Evan has logged 43 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stingray Sam

Stingray Sam

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cypher

Cypher

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taiwan Night Market

Taiwan Night Market

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Splatter: Architects of Fear

Splatter: Architects of Fear

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elevated

Elevated

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cypher

Cypher

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry