RSS feed for Evan

Evan has logged 45 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
This Heat: Live In Koln Germany 1982

This Heat: Live In Koln Germany 1982

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Is It?

What Is It?

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baahubali 2: The Conclusion

Baahubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anti-Clock

Anti-Clock

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sudzall Does It All!

Sudzall Does It All!

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bahubali: The Beginning

Bahubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beaver Trilogy

The Beaver Trilogy

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jiminy Glick in Lalawood

Jiminy Glick in Lalawood

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
O Lucky Man!

O Lucky Man!

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No. 18: Mahagonny

No. 18: Mahagonny

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After Last Season

After Last Season

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Os Carrinhos em: A Grande Corrida

Os Carrinhos em: A Grande Corrida

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Journeys with the Guru

Journeys with the Guru

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two People

Two People

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Komsomol - Sponsor of Electrification

The Komsomol - Sponsor of Electrification

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lightning Over Braddock: A Rustbowl Fantasy

Lightning Over Braddock: A Rustbowl Fantasy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Between Worlds

Between Worlds

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spectres of the Spectrum

Spectres of the Spectrum

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogs of Hell

Dogs of Hell

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belly of the Beast

Belly of the Beast

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bula Quo!

Bula Quo!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Prüfstand VII

Prüfstand VII

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry