Sort by

Evan has logged 64 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monster Trucks

Monster Trucks

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Hijack!

Hijack!

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Truck and Sister Clare

Big Truck and Sister Clare

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I am a Truck

I am a Truck

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
W.

W.

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Yellow Sign

The Yellow Sign

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
REM: Tourfilm

REM: Tourfilm

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Storefront Hitchcock

Storefront Hitchcock

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dorbees: Making Decisions

Dorbees: Making Decisions

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hoaxed

Hoaxed

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
No Safe Spaces

No Safe Spaces

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Workers Leaving the Googleplex

Workers Leaving the Googleplex

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Play

Play

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wizardry

Wizardry

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Death of Ocean View Park

The Death of Ocean View Park

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Valley of the Gods

Valley of the Gods

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Air-Conditioning System

The Air-Conditioning System

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Max

Blue Max

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alley Child

Alley Child

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Northern Light

Northern Light

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Light Point

Light Point

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Celluloid Memory

Celluloid Memory

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Burning Star (Short Version)

A Burning Star (Short Version)

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Same Kind of Different as Me

Same Kind of Different as Me

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death of a Nation

Death of a Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Made Me Do It

The Devil Made Me Do It

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Passion

Passion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House with Arched Windows

The House with Arched Windows

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tunnel

The Tunnel

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw

Saw

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zero Patience

Zero Patience

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry