Sort by

Evan has logged 960 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Persian #3

Persian #3

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persian #2

Persian #2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persian #1

Persian #1

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Take These Truths

I Take These Truths

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mammals of Victoria

The Mammals of Victoria

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unconscious London Strata

Unconscious London Strata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ray Gun Virus

Ray Gun Virus

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Garden

The Garden

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancin' It's On!

Dancin' It's On!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Copernicus - Live In Prague

Copernicus - Live In Prague

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tristan Project

The Tristan Project

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Tristan’s Ascension (The Sound of a Mountain Under a Waterfall)

Tristan’s Ascension (The Sound of a Mountain Under a Waterfall)

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Fire Woman

Fire Woman

×
Read the review Edit this entry  
17
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anima Mundi

Anima Mundi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ablutions

Ablutions

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Basin of Tears

Basin of Tears

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World's Greatest Sinner

The World's Greatest Sinner

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Local Color

Local Color

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brian and John Dillner Attack Bird Dog Bartels in Lloyd Harbor NY

Brian and John Dillner Attack Bird Dog Bartels in Lloyd Harbor NY

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videozone: The Making of

Videozone: The Making of "Arcade"

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arcade

Arcade

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doomed Love

Doomed Love

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neuron

Neuron

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under The Juggernaut

Under The Juggernaut

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ho Down

Ho Down

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry