Sort by

Aidan has logged 28 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry