Sort by

drmorbius79 has logged 246 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prelude to Axanar

Prelude to Axanar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Robot Chicken: Star Wars Episode III

Robot Chicken: Star Wars Episode III

2010
×
Edit this entry  
27
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
From 'Star Wars' to 'Jedi' : The Making of a Saga

From 'Star Wars' to 'Jedi' : The Making of a Saga

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Journey of Natty Gann

The Journey of Natty Gann

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Ewok

Return of the Ewok

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Outlaw of Gor

Outlaw of Gor

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Who and the Daleks

Dr. Who and the Daleks

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry