Sort by

drmorbius79 has logged 391 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
Edit this entry  
24
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Gilbert

Gilbert

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
Edit this entry  
13
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost World

The Lost World

1960
×
★★★
Edit this entry  
11
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scrooge

Scrooge

1951
×
Edit this entry  
07
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
I Believe in Santa Claus

I Believe in Santa Claus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry