Sort by

drmorbius79 has logged 311 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Edit this entry  
29
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Prancer

Prancer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★
Edit this entry  
01
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Doctor Who: The Power of the Daleks

Doctor Who: The Power of the Daleks

1966
×
★★★
Edit this entry  
23
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Doctor Who: The Ark in Space

Doctor Who: The Ark in Space

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe

Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!

Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Santa's Christmas Circus

Santa's Christmas Circus

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eddie and the Cruisers

Eddie and the Cruisers

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Chris Claremont's X-Men

Chris Claremont's X-Men

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2006
×
★★★
Edit this entry