Sort by

Nick has logged 54 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Out 1

Out 1

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Million

Le Million

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mother India

Mother India

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Read the review Edit this entry  
21
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wavelength

Wavelength

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
Edit this entry  
21
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hitler: A Film from Germany

Hitler: A Film from Germany

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ten

Ten

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Central Station

Central Station

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
09
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Kaagaz Ke Phool

Kaagaz Ke Phool

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry