Sort by

Derek has logged 389 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
31
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
30
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Second Act

Second Act

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★½
Edit this entry  
18
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Border

Border

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Bodied

Bodied

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stranger in Paradise

Stranger in Paradise

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Searching for Ingmar Bergman

Searching for Ingmar Bergman

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★
Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry