Sort by

Derek has logged 33 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lady of Musashino

The Lady of Musashino

1951
×
★★★½
Edit this entry  
29
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Were Five

They Were Five

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yellow Crow

Yellow Crow

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Town

On the Town

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
Spring Awakens

Spring Awakens

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
RBG

RBG

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Where Chimneys Are Seen

Where Chimneys Are Seen

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Children of Hiroshima

Children of Hiroshima

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pope Francis: A Man of His Word

Pope Francis: A Man of His Word

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
Baal

Baal

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Revenge

Revenge

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demon

Demon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry