• National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Ramy Youssef: Feelings

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Bleeding Edge

    ★★★★

  • The Little Vampire 3D

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Rough Night

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • Cactus Flower

    ★★★½

  • Paterson

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Tickling Giants

    ★★★★½

  • The Innocents

    ★★★★½

  • Look Who's Back

    ★★★

  • Room

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • The Brand New Testament

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Into the Woods

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Wild

    ★★★½

  • The Fool

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • The Book Thief

    ★★★★

  • Finding Vivian Maier

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Monsters University

    ★★★

  • After Earth

    ★★★

  • Saint☆Young Men

    ★★½

  • Night Train to Lisbon

    ★★★½

  • Ernest & Celestine

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Wadjda

    ★★★½

  • Shameless

    ★★½

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★½

  • This Means War

    ★★

  • Asmaa

    ★★★½

  • Café de Flore

    ★★★½

  • Monsieur Lazhar

    ★★★½

  • 18 Days

    ★★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★★

  • At Night, They Dance

    ★★★½

  • Pina

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Salt

    ★★

  • Inception

    ★★★★

  • Ao: The Last Hunter

    ★★★½

  • Zombieland

    ★★★★

  • Creation

    ★★★½

  • The Invention of Lying

    ★★★★

  • The Time That Remains

    ★★★½

  • Bandslam

    ★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

    ★★★½

  • Agora

    ★★★★★

  • Up

    ★★★

  • The Milk of Sorrow

    ★★★★

  • The Song of Sparrows

    ★★★★

  • God on Trial

    ★★★★