• Sorry For Disturbing

    ★★★★

  • Ponyo

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • What Happens in Vegas

    ★★★½

  • Definitely, Maybe

    ★★

  • Changeling

    ★★★★

  • Mr. Magorium's Wonder Emporium

    ★★★★½

  • I'm Not There

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★½

  • The Nanny Diaries

    ★★★

  • Hot Rod

    ★★★

  • Night at the Museum

    ★★½

  • Perfume: The Story of a Murderer

    ★★½

  • It's a Boy Girl Thing

    ★★★½

  • You, Me and Dupree

    ★★★

  • Bickford Shmeckler's Cool Ideas

    ★★★★½

  • Penelope

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • In Her Shoes

    ★★★

  • Walk the Line

    ★★★½

  • Wedding Crashers

    ★★★

  • Closer

    ★★★

  • Saving Face

    ★★★★

  • Downfall

    ★★★★

  • The Terminal

    ★★★★½

  • Harold & Kumar Go to White Castle

    ★★★½

  • Mean Girls

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Tokyo Godfathers

    ★★★½

  • The Dreamers

    ★★★½

  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

    ★★★½

  • Good Bye Lenin!

    ★★★★½

  • Two Weeks Notice

    ★★★★

  • Osmosis Jones

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★

  • The Wedding Planner

    ★★

  • Little Nicky

    ★★★½

  • Meet the Parents

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★½

  • Kirikou and the Sorceress

    ★★★★½

  • Rush Hour

    ★★★

  • West Beirut

    ★★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★

  • There's Something About Mary

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Contact

    ★★★★

  • The Eighth Day

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★

  • La Haine

    ★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★½

  • Sawwaq el hanem

    ★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • Kit Kat

    ★★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • The Big Blue

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Return of a Citizen

    ★★★★

  • Missing Person

    ★★★★½

  • The Lawyer

    ★★★★