Sort by

duarte has logged 39 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Manhatta

Manhatta

1921
×
Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
13
Einstein on the Beach

Einstein on the Beach

2014
×
Edit this entry  
21
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bob Wilson's Life & Death of Marina Abramovic

Bob Wilson's Life & Death of Marina Abramovic

2012
×
Edit this entry  
12
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
(Be)Longing

(Be)Longing

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Our Beloved Month of August

Our Beloved Month of August

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Die Like a Man

To Die Like a Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two Drifters

Two Drifters

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mutants

The Mutants

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mutants

The Mutants

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maria do Mar

Maria do Mar

1930
×
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry