Colin M. has logged 388 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Concussion

Concussion

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fail Safe

Fail Safe

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daft Punk Unchained

Daft Punk Unchained

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry