Chris has logged 359 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Antrum

Antrum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Are the Days

Gone Are the Days

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bliss

Bliss

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Note Records: Beyond the Notes

Blue Note Records: Beyond the Notes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
CB4

CB4

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Pirates of Penzance

The Pirates of Penzance

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry