Chris has logged 58 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Eat Locals

Eat Locals

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Alligator

The Great Alligator

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pure

Pure

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Howling VI: The Freaks

Howling VI: The Freaks

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Club Dread

Club Dread

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Director's Cut

Director's Cut

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Howling IV: The Original Nightmare

Howling IV: The Original Nightmare

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pure

Pure

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
School Spirit

School Spirit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Come Knocking

They Come Knocking

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All That We Destroy

All That We Destroy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howling III

Howling III

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind

The Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Troll

Troll

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Southbound

Southbound

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Treehouse

Treehouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Down

Down

2019
×
★★
Edit this entry  
16
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Flesh & Blood

Flesh & Blood

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Body

The Body

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry