Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Constantine

Constantine

2005
×
★½
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
51

51

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mark Zuckerberg: Inside Facebook

Mark Zuckerberg: Inside Facebook

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Bill Gates A Tycoon Story

Bill Gates A Tycoon Story

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
iGenius: How Steve Jobs Changed the World

iGenius: How Steve Jobs Changed the World

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombie Hunter

Zombie Hunter

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Edit this entry