Kara Rain has logged 21 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dreams I Recall

Dreams I Recall

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry