• Mystery of the Wax Museum

    Mystery of the Wax Museum

    ★★★★

    Gorgeous restoration of the two-color Technicolor, and the shots of the wax statues melting are absolutely stunning. Costumes and makeup are wonderful (the whole film is really a visual feast), and Fay Wray remains one of the most essential screamers in film.

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★

    More Streep movies like this and less like The Post and The Iron Lady pls

  • Superman

    Superman

    ★★★½

    We’re never gonna get a superhero movie as horny as this ever again, are we?

  • Home Alone 3

    Home Alone 3

    ★★★

    Dude took a lawn mower to the face and all he got was a bad haircut. Peak cinema.

  • Why Him?

    Why Him?

    ★★★

    According to my brother this is the latest Christmas classic

  • Scoob!

    Scoob!

    How do you manage to make a Scooby-Doo movie with every cliche in the book EXCEPT the ones the series originated? 

    Changing the focus from the manufactured-supernatural to science fiction, superheroes, and the actual-supernatural using the villain from Wacky Races and the the cast of Captain Caveman and the Teen Angels is perhaps one of the worst decisions that could’ve been made for this film - Scooby-Doo doesn’t work without being somewhat grounded in the reality that is capitalists hiding under a mask (though with all…

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★½

    Copying my review from the original version: We need more films set at vintage carnivals and circuses - one of my favorite visual aesthetics/motifs

  • National Lampoon's European Vacation

    National Lampoon's European Vacation

    ★★★

    Feels more like a compilation of various skits than any of the other Vacation movies

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★

    We need more films set at vintage carnivals and circuses - one of my favorite visual aesthetics/motifs

  • Christmas in Connecticut

    Christmas in Connecticut

    ★★★★

    Essential Stanwyck - the way she melts like butter over Dennis Morgan is unparalleled

  • Paul Blart: Mall Cop

    Paul Blart: Mall Cop

    ★★★★

    I’ve seen this movie 10 out of the past 11 Thanksgivings. Make of that what you will

  • The Treasure of the Sierra Madre

    The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

    There was an episode of Jimmy Neutron that parodied this movie that is just as good