lucie!! has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Senseless

Senseless

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carmilla

Carmilla

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Crush

The Crush

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
K-12

K-12

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry