Sort by

uriel has logged 245 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My King

My King

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
Edit this entry  
23
You're Killing Me Susana

You're Killing Me Susana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry