Sort by

uriel has logged 34 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Filth

Filth

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Likeness

Likeness

2013
×
Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tideland

Tideland

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
15
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Tess

Tess

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Edit this entry  
03
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry