Sort by

dead ghost has logged 23 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Weekend

Weekend

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alan Jackson: Small Town Southern Man

Alan Jackson: Small Town Southern Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sisters

Sisters

1973
×
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry