Sort by

Dusty has logged 387 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Milius

Milius

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry