Sort by

Dusty has logged 40 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Snails

The Snails

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sicilian Girl

The Sicilian Girl

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Escort

The Escort

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Listen to the Light: The Making of 'Brain Damage'

Listen to the Light: The Making of 'Brain Damage'

2017
×
★★★
Edit this entry