Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • The Days Between

  The Days Between

  Herkes yalnız bu filmde: Lynn de, Koji de, hatta Lynn’in yeğenlerine hediye ettiği, poşetteki balık da. Yalnızlık dillendirilmediği müddetçe içte bıraktığı sızı hissedilmez cümlesini özümsemiş bir avuç hayatın Berlin’de süzülmesini izliyoruz. 

  Misal, karakterler arasındaki dil bariyeri hem Almanca-Japonca ekseninde işleniyor, hem de işaret diline hakim olmadığından dolayı dilsiz kızının söylediklerini anlamayan baba üzerinde kendini gösteriyor. Dil bariyerinden muzdarip ilişkilerin altında dışarıdan gözlemlenmesi mümkün bir şefkat yatıyor hiç değilse; arada bariyer olmamasına rağmen iletişimsizliğin hüküm sürdüğü ilişkileri izlemek ise tarifi zor bir mutsuzluk veriyor. Lynn’in “benimle…

 • Love, Death & Robots: Automated Customer Service

  Love, Death & Robots: Automated Customer Service

  ★★

  Robot süpürgenin bizdeki kredisi bitmez, haberiniz olsun.

Popular reviews

More
 • Snow

  Snow

  ★★★★

  Kar’ı izledikten kısa bir süre sonra Altyazı ekibinden Ayça Çiftçi ve Berke Göl’ün filmin yönetmeniyle yaptığı söyleşiyi okumuştum. İki seneyi aşkın zaman geçti üzerinden ama söyleşinin şu kısmı hala zihnimi ziyaret ediyor arada sırada: 

  ‘Ama bir yandan da Ebru etkileniyor mesela ondan. Çünkü şöyle bir gerçek var; öyle ortamlarda birini övmek güçsüzlük göstergesidir. Ali ise “Fotoğrafların çok güzel” diyor Ebru’ya. Ebru hayatında ilk defa övgü alıyor, nasıl etkilenmesin? Konforlu alanda büyüdüğü için kalbi açık bir çocuk ve zamanla hepsini etkiliyor.’ …

 • Whale Valley

  Whale Valley

  ★★★★

  This review may contain spoilers. I can handle the truth.

  Kıyıya vuran balinanın nefes almaya devam ettiğini fark etse de bunu haykırmaya gücü yetmedi Ivar’ın. Dikkate alınmayacağını, alınsa bile bir şeyler yapmak için çok geç kalındığını bilen bir kişinin ağır çaresizliği ile sustu. Balinanın yeryüzünde kalan zamanını uzatmak için müdahale etmedi, edemedi belki ama akla hayale gelebilecek en korkutucu blöf ile kendi ağabeyinin hayat çizgisini kısaltmasına engel oldu.

  Çok sevdiği birini kendisi ile tam da aynı yerde, sıfır noktasında görmek insanı ‘kalanlar’ ve ‘kalacaklar’ ile empati kurmaya itiyor ister istemez.