Sort by

sofia has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry