sofia has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry