sofia has written 15 reviews for films rated ★★½ .

  • 300

    300

    ★★½

    dudes be like:

  • Emma.

    Emma.

    ★★½

    Made me wanna watch little women, atonement, pride and prejudice all at once

  • Behind the Curve

    Behind the Curve

    ★★½

    mark sergeant mentioned inception score... too bad he's a flat earther

  • Horse Girl

    Horse Girl

    ★★½

    Hmm right. This is like if under the skin and Donnie darko were a romcom?

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★½

    I can’t help but think this is one of the things that’s gonna lead Hollywood to make a film about Weinstein, and hopefully, that one will be better than this. 

    I don't know much about American politics to really dive in, and umm there’s really not much to say other than it really lacks that powerful punch they needed to deliver the story, I mean on paper its powerful, but a different concept might have worked better for a story…

  • Vice

    Vice

    ★★½

    If the goal here is to make this movie into a big fat joke, then they succeeded 

    I don’t know anything about American politics but all of it was quite disgusting. Bale as cheney was good. What a waste casting Amy for this, she doesn’t even had an oscar clip but coattail her way to a nomination anyway 😩 

    Surprisingly more accessible than the big short, that I can’t even get to 15 minutes.


    This film is like if I try to make a slide show explaining my ideas, but can’t put it together in one coherent presentation.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Mhhm I’m not invested in star wars enough to complain, but there some aspects of this movie I just found bad and unsatisfying. 

    The last few battle scenes were literally just cuts of people talking back and forth in different backgrounds, so lifeless, nothing is particularly impressive. Its weird, I really like TFA, TLJ was just so so, and TROS is an unfortunate instalment to the saga. 

    Was the script written in 30 minutes? Cause it does seem like it,…

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★½

    Build up scenes were kinda dull for me, how I wish the whole film was like the last 90 minutes, Mangold shined the most when he was doing the racing part. I probably don't like this as much cause I have a bad history with movies that are too macho and this is probably it.
    Bale and Damon were fine, nothing really stood out, they were basically paid to do their usual thing.
    Ferrari played a small part in this,…

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★½

    They could just cut the whole intro and go straight to it wtf

  • Judy

    Judy

    ★★½

    That’s a mess

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★½

    Letting the main protagonist narrate the film just lifted the air of mysteriousness, it was not a good choice. And what an uninteresting plot, the only saving grace is the technical achievement, and harrison ford talking like he’s reading a book is not helping.

  • Crawl

    Crawl

    ★★½

    Should’ve just gone to the fucking roof