maria has logged 95 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stardust

Stardust

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Homemade

Homemade

2020
×
Edit this entry  
11
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
Edit this entry  
07
Cheer

Cheer

2020
×
Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Copacabana Mon Amour

Copacabana Mon Amour

1970
×
Edit this entry