RSS feed for dwalber
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Other Side of Everything

The Other Side of Everything

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Sterile Cuckoo

The Sterile Cuckoo

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
Suburban Birds

Suburban Birds

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
All My Good Countrymen

All My Good Countrymen

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Slut in a Good Way

Slut in a Good Way

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Adalen 31

Adalen 31

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Happy Ending

The Happy Ending

1969
×
★★½
Edit this entry  
02
The Appointment

The Appointment

1969
×
★★½
Edit this entry  
31
Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
The End of a Priest

The End of a Priest

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flashback

Flashback

1969
×
★★★
Edit this entry  
21
Last Summer

Last Summer

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hunting Flies

Hunting Flies

1969
×
★★
Edit this entry  
12
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
if....

if....

1968
×
★★★½
Edit this entry  
06
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
06
Goodbye, Columbus

Goodbye, Columbus

1969
×
★★½
Edit this entry  
05
It Rains in My Village

It Rains in My Village

1968
×
★★★
Edit this entry  
05
The Angel

The Angel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Reivers

The Reivers

1969
×
★½
Edit this entry  
27
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★½
Edit this entry  
26
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1969
×
★★
Edit this entry  
26
Michael Kohlhaas - The Rebel

Michael Kohlhaas - The Rebel

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nelly

Nelly

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Paint Your Wagon

Paint Your Wagon

1969
×
Edit this entry  
21
The Man Who Thought Life

The Man Who Thought Life

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Matzor

Matzor

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gaily, Gaily

Gaily, Gaily

1969
×
★★½
Edit this entry  
06
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★
Edit this entry  
05
Khook

Khook

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Vegas in Space

Vegas in Space

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry