Sort by

Darragh has logged 214 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nemesis 2: Nebula

Nemesis 2: Nebula

1995
×
★★
Edit this entry  
03
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry