tyler has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Image

The Image

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joe Strummer: The Future Is Unwritten

Joe Strummer: The Future Is Unwritten

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blank Generation

The Blank Generation

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blank Generation

Blank Generation

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bed Sitting Room

The Bed Sitting Room

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
The Filth and the Fury

The Filth and the Fury

2000
×
Read the review Edit this entry  
13
Punk: Attitude

Punk: Attitude

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Half a Sinner

Half a Sinner

1940
×
★½
Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Melodrama Sacramental

Melodrama Sacramental

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Severed Heads

The Severed Heads

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
11
First Man Into Space

First Man Into Space

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poison

Poison

1933
×
★★★
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rhythm 23

Rhythm 23

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Der Sieger

Der Sieger

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opus IV

Opus IV

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Hair

Bad Hair

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big T.N.T. Show

The Big T.N.T. Show

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The T.A.M.I. Show

The T.A.M.I. Show

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toyland

Toyland

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Aerial

The Aerial

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry