tyler has logged 36 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
He! Viva Dada

He! Viva Dada

1965
×
Edit this entry  
31
Island of Doomed Men

Island of Doomed Men

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Might Be Giants

They Might Be Giants

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
King Creole

King Creole

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry