2019

Cody Corrall Cody Corrall’s year to date

Cody’s highest rated films

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Knife+Heart

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • The Virgin Suicides

    ★★★★½

  • The Lure

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Her Smell

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Emma Peeters

    ★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★★

  • Fake Tattoos

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 21.5 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Into the Dark: New Year, New You

Jan 1

Last Film

Black Panthers

Apr 21

Genres, Countries & Languages

Drama
43 films
Comedy
26 films
Horror
11 films
Thriller
11 films
Romance
9 films
Animation
9 films
Documentary
8 films
Music
7 films
Crime
7 films
Fantasy
5 films
USA
44 films
France
7 films
Canada
7 films
UK
4 films
Italy
2 films
Belgium
2 films
Germany
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
New Zealand
2 films
English
71 films
French
9 films
Spanish
3 films
German
2 films
Japanese
2 films
Swedish
1 film
Chinese
1 film
Thai
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 61

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Cody’s most liked review

Unicorn Store

★★★

“this is a legitimate place of business and the opposite of murder” - samuel l. jackson in unicorn store and also me at my retail job

More reviews

Cody’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Seventh Seal
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fifty Shades Freed
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Social Network
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Spell of the West

Films watched in 2019

  • Black Panthers
  • Someone Great
  • The New Romantic
  • Maria Bamford: Old Baby
  • Destroyer
  • Diagnosis
  • Her Smell
  • Thriller
  • Knife+Heart
  • Unicorn Store
  • Maze
  • Chicks
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Dirt
  • Us
  • The Gospel of Eureka
  • Good Time
  • YOYO
  • How to Be Alone
  • Sex Is Comedy
  • Microhabitat
  • The Kindergarten Teacher
  • Amy Schumer: Growing
  • Starfish
  • Climax
  • Emma Peeters
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Emily Heller: Ice Thickeners
  • Meshes of the Afternoon
  • Cat's Cradle
  • Tigermilch
  • Neighbours
  • Begone Dull Care
  • The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics
  • Youth in Revolt
  • The Little Hours
  • Period. End of Sentence.
  • Gimme Shelter
  • Diabolique
  • Lolz-ita
  • Cheer Up Baby
  • Joy Joy Nails
  • Fake Tattoos
  • Shako Mako
  • Showpig
  • Cléo from 5 to 7
  • Vice
  • Fitting
  • Ruben Brandt, Collector
  • James Acaster: Repertoire
  • The Breaker Upperers
  • The Seventh Seal
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Kusama: Infinity
  • In a World...
  • The Virgin Suicides
  • High Flying Bird
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Do No Harm
  • The Morning After
  • Spell of the West
  • Dear Ex
  • Fifty Shades Freed
  • Velvet Buzzsaw
  • Rashomon
  • Love, Gilda
  • Mrs. Ashboro's Cat
  • Funny Ha Ha
  • I, Tonya
  • Sitting
  • Bicycle Thieves
  • The Diary of a Teenage Girl
  • One Another
  • Fyre Fraud
  • Attraction
  • The Killers
  • The Lure
  • Bad Genius
  • Bird Box
  • L'Animale
  • One Small Step
  • Late Afternoon
  • The Social Network
  • Desperately Seeking Susan
  • Fantastic Mr. Fox
  • Into the Dark: New Year, New You

Highly rated films Cody missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Avengers: Endgame
  • Booksmart
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Pain & Glory
  • Honey Boy
  • The Last Black Man in San Francisco

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more