• Valley Girl

    Valley Girl

    ★★★½

    It has 2 sparks songs In it, this is kino

  • The Meaning of Life

    The Meaning of Life

    ★★★★½

    I’ve already touched on the beautiful ending (full review here) but it’s kind of a fitting end to the Monty python legacy, it does everything it can to piss everyone off and doesn’t hold back, there’s some crude stuff like the restaurant scene and the song “every Sperm is sacred” but I get a chuckle out of it, it’s crude and immature but who cares.

    The galaxy song scene is my all time favourite Monty python scene, I find the visuals…

  • Monty Python Live at the Hollywood Bowl

    Monty Python Live at the Hollywood Bowl

    ★★★★½

    Yeah this probably my favourite stand up/comedy special/comedy show 
    NOTES:
    -Sit on my face is an absolute banger of a song and their performance of it just makes me laugh so hard 
    - Terry Jones’s never be rude to an Arab song would just not even pass today
    -The last supper sketch is probably a top 5 python sketch imo 
    -silly olympics 😍😍
    -Bruce’s Philosophy song is definitely how Australians act (and yes we’re all called Bruce)
    -the ministry of…

  • Life of Brian

    Life of Brian

    ★★★★★

    "Wait until Biggus Dickus hears of this!!!"
    Yeah I still think this is the funniest movie ever made. No matter how many times I see it biggus dickus will forever remain the funniest thing I’ve ever seen

    Cheer up Brian you know what they say…
    Some things in life are bad
    They can really make you mad
    Other things just make you swear and curse
    When you're chewing on life's gristle
    Don't grumble, give a whistle
    And this'll help things turn out for the best
    And
    Always look on the bright side of life…”

  • Monty Python and the Holy Grail

    Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

    Who are You, Who are so Wise in the Ways of Science?”

    As the Monty python binge continues so does my love for this movie, when I first saw it I was not the biggest fan at all, but after countless rewatched I can now confirm that this is one of the funniest movies ever

  • And Now for Something Completely Different

    And Now for Something Completely Different

    ★★★★

    It’s kind of weird that time has forgotten about this movie (hell they have everything about Monty python on Netflix except for this) even though it was Monty pythons first transition into America and film, this shit is actually funny af aswell

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★

    This is what happens when u mess with the Zohan

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    Halloween 5 more like this shits 5x too long

  • The Crimson Permanent Assurance

    The Crimson Permanent Assurance

    Ahhh so this is what it’s like to study Accounting

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    Here’s to the best day in so long

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    “I never thought I'd be so happy to be a virgin.”

    I felt that

  • Love Happy

    Love Happy

    ★★★

    Love Happy was the 13th and final Marx Brothers film. originally conceived as a solo movie for Harpo, Chico, who was frequently in need of money to pay off gambling debts, also became involved in the project. Once Chico was in, the producers refused to finance the film unless all three Marx Brothers were featured, so Groucho agreed to appear in the film. 

    Love Happy is a very empty movie, it has the potential to be one of the best…