• The 355

    The 355

    ★★½

    Took my mid-day nap about a quarter of the way into this.

    It's pretty self-explanatory just how "The 355" is gonna turn out, and despite me going in and out the movie, I still didn't seem to care.

    It's a waste of talent across the board, but also feels suffocated with rudimentary ideas that fails to surface anything fresh or exciting to the genre.

    Snore.

  • Blue Crush

    Blue Crush

    ★★

    Honestly was really excited to watch this. Surfing movies are pretty fun regardless of plot. Let me see a few sweet waves and sick rides and you got me sold. While "Blue Crush" provides a helping of swift wave-riding sequences, I couldn't get behind the overly dramatic, mindless narrative.

    I was also thrown off by the PG-13 rating. For a genre film, this was unexpectedly raunchy. Though not showing much, its content is rather explicit, which is unnecessarily off-putting. At…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    I can't stop singing.

    Andrew Garfield is probably my top two favorite actors now, and I am starting to ride the Lin Manuel Miranda wave. Simply put, "tick, tick…BOOM!" is one of 2021's best.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★

    My 2022 theater visits isn't off to a good start. Having watched the first two films prior to Vaughn's third effort, I was in the Kingsman spirit and really excited to see how this movie would grow the lore of the franchise, despite such mixed reviews. And about 25 minutes in, I could see why.

    "The King’s Man" is flat out terrible. Does it want to be a Kingsman prequel, an early 1900s WWI epic, a spy thriller? I don't…

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

    Only my second time seeing this since it debuted back in 2017. Didn't expect much since I wasn't a big fan when "Kingsman: The Golden Circle" came out, but was honestly surprised by how much I enjoyed it the second time around.

    The world building is a big attribute to why the sequel is so successful. The Kingsman lore is much more expansive this time around, offering new characters, perspectives and dimensions that Vaughn allows the audience to explore.

    I…

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service

    ★★★★½

    One of the most vibrant and refreshing additions to the spy-thriller genre. I don't know what the future holds, but this first film is so special, never ceasing to amaze me in its creativity and style.

    As unique and electric as "Kingsman" is, I hope to see the director return to making original films of his own again. Though Vaughn's technique is unique to the franchise alone, and I can't see anyone else at the helm anytime soon.

    Pretty crazy…

  • Blackhat

    Blackhat

    ★★★

    Much like any other Michael Mann film, "Blackhat" is another example of prolonged, dense screenplay that feels like a mission to get through. Yet the directors most recent feature is one of his more consumable films, following a plot on corrupt cyber warfare that's at least halfway comprehensible.

    Less focused Mann's exemplary approach to emphatic action sequences, the storyline is grandiose in style and atmosphere, serving as a modestly thrilling component to the film itself. There are a handful of…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★½

    The most un-Coen Brothers' production to date.

    As tiresome and weightless this was for me, I'm sure big cinephiles will find it as a revelatory masterpiece. I didn't really care for the narrative until the last 25 minutes or so, but I will say that it's technically one of the most stunning pictures I have seen this year. Excellent framing, cinematography, and production design.

    Wouldn't mind checking this out again sometime in the future, but I'll probably feel just as lost and bored.

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★

    Wasn't really convinced the first 30 minutes or so, but once you buy into the visual spectacle that the Wachowski's provide, it's pretty entertaining.

    It helps when you have a strong cast, though I'm still surprised so many big names signed on for this film. From John Goodman to Susan Sarandon, Matthew Fox, and Emile Hirsch, the amount of star power is impressive, but also having two of the most high concept directors working at the time is a big…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    If you thought "Licorice Pizza" was disturbing because of the age gap relationship, then wait until you see Sean Baker's latest effort in "Red Rocket".

    Didn't really know what to expect coming into the movie, but loved everything about it walking out. I've only seen Baker's other picture, "The Florida Project", but in comparison, "Red Rocket" shows the same level of stout direction and immersive storytelling. A reason being is how the characters are written with so much personality and…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★½

    The more I think about it, the more I like PTA's "Licorice Pizza". Perhaps it's the bizarre coming of age tale that's almost too illegal to think of. Or it's the simplicity in the storytelling that sells you on the relationship between the two leads. It's no grand epic of cinematic art we're accustomed to seeing from the critically acclaimed director, yet it still follows a fine line when expressing themes of power obsessive individuals, and finding life's purpose through…

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

    Christmas Eve tradition running five years strong.