Sort by

janee has logged 39 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry