Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Autumn Moon

Autumn Moon

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
Edit this entry  
22
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
21
Family Tyranny (Modeling and Molding)

Family Tyranny (Modeling and Molding)

1987
×
Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
Edit this entry  
19
KILL la KILL

KILL la KILL

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sleepless Night

Sleepless Night

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry  
11
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
10
Baby

Baby

1954
×
Read the review Edit this entry  
10
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Space Patrol Luluco

Space Patrol Luluco

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
Edit this entry  
08
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
Edit this entry  
20
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sandy LaPalissé

Sandy LaPalissé

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Ringu

Ringu

1998
×
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
10
So Is This

So Is This

1982
×
Edit this entry  
08
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
There She Is!!

There She Is!!

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry