Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Afire

Afire

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Albert Brooks: Defending My Life

Albert Brooks: Defending My Life

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terminal USA

Terminal USA

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
King for a Day

King for a Day

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jawan

Jawan

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magoo’s Cruise

Magoo’s Cruise

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The History of the Minnesota Vikings

The History of the Minnesota Vikings

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Draftee Daffy

Draftee Daffy

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry